Insamling till Stolar

Som ni vet så har vi öppnat upp ett konto för att kunna ge in i församlingens vision att bygga en ny kyrka. Ett första steg i denna vision är att byta ut våra slitna bänkar mot nya stolar,

stolar som man sedan kan ta med sig in i den nya kyrkan. Robin Säker har varit i kontakt med en leverantör i Usa och Owe Hellström har haft kontakt med en leverantör ifrån Kina. Styrelsen har tittat på snarlika modeller och vår ambition är att få in nya stolar efter sommaren. I Söndags (22/5) tog vi upp ett offer för de nya stolarna, och när jag skriver denna text vet jag inte hur mycket som kommit in, men vi går i tro för att vi skall få in tillräckligt med medel för att köpa loss stolar. Beställer vi från Usa kostar det ca. 90-120 tusen kronor att få hem stolarna till Gävle, beställer man från Kina sjunjer priset något, och det vi utreder nu är huruvida kvalitén från de kinesiska stolarna är god. Om du vill vara med och ge en frivillig gåva för detta projekt kan du antingen ge med Swish, eller sätta in på vårt bankgiro, ‘Ge en gåva‘ , märk din gåva med “Stolar”. Skärmavbild 2016-05-23 kl. 19.38.43